Janginizacja i inne akcje

W tym tygodniu mamy mały przełom technologiczny. Przetestowaliśmy z sukcesem janginizację dżemów. Janginizacja polega na tym, że do owoców dodaje się minimalną ilość soli (tak szczyptę na kilogram), co po parukrotnym przegotowaniu i ostudzeniu powoduje, że naturalna słodycz mocno się uwydatnia. Oznacza to, że możemy całkowicie zrezygnować z dodawania cukru do przetworów. Nie tylko będzie taniej, ale też nasze dżemy i musy będą zdrowsze. Hurra!

Zgłaszają się kolejne osoby chętne do robienia przetworów — niedługo będziemy potrzebować więcej żywności, żeby nie stać bezczynnie. Jeśli macie dla nas jakieś warzywa czy owoce, dawajcie znać!

W pierwszy weekend września Długi Stół pojawi się w Warszawie! Będziemy mieć stoisko w miasteczku Rebelii 2020 na Jazdowie. Będą dżemy dla rebeliantek i rebeliantów, ulotki informujące, jak zrobić Długi Stół w każdej dzielnicy i miejscowości i Kuba, który odpowie na każde pytanie.

A tymczasem, jak co tydzień, zapraszamy na nasze dyżury w Inkubatorze Kultury Pireus przy Głogowskiej 35 — wtorek i czwartek od 14 do 16. Dobre jedzenie dla potrzebujących i możliwość dołączenia do naszej żywnościowej sieci pomocy wzajemnej.

Przybywajcie!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x